31. juuli 2009

Kahe-juustu leib

/Prindi retsept/

Minuga on juba hea mõttes pahandatud, et koguaeg kiidan seda juustuleiba, aga blogisse ülesse ei raatsi panna. Ega siin mingit keerukust ei olegi, aga siiski, parandan oma vea – siin ta on. Lausa patt oleks seda leiba katta mingisuguse lisandiga. Piisab vaid ehtsast taluvõist ja võileib ongi valmis! Tõeliselt juustune, kus peaosas on imepärast maitset tekitav valgehallitusjuust Camembert. Need, kes on katsetanud minu kukeseenepirukat võivad kergelt aimu saada, millise maitsemeki see juust tekitab.


1/3 kogus leivatainast
75 g valgehallitusjuustu (Camembert või Brie)
75 g riivitud Eesti juustu

Lisa leivatainale väikesteks kuubikuteks lõigatud valgehallitusjuust ning riivjuust. Sõtku korralikult. Aseta leib 1 liitrisesse küpsetusvormi ning lase rätiku all ca 4-5 tundi kerkida.
Küpseta kerkinud leivatainast ahjus. Pane ahju põhja kauss veega (vajalik selleks, et ei tekiks liialt kõva koorikut) ja pintselda paar kord küpsemise ajal koorikut. Küpseta järgnevatel temperatuuridel:

250 kraadi juures 20 min
220 kraadi juures 10-15 min
200 kraadi juures 10-15 min
180 kraadi juures lõpuni

Leiva küpsetamine võtab aega 1-1,5 tundi (olenevalt ahjust). Valmis leib pane niiske käterätiku alla seisma, et koorik liialt kõvaks ei läheks.


28. juuli 2009

Kohupiimapannkoogid

/Prindi retsept/

Tegin taaskord sõira köömnetega ning seekord sai osast järelejäänud vadakust valmistatud kohupiimapannkooke mustika toormoosiga - tõeline pühapäevahommikune maius, mille nautimine kestis peaaegu poole lõunani:). Kui sõira tegemisest järgi jäänud vadakut ei ole, siis võib selle vabalt asendada sama koguse piimaga.
Ilusaid pannkoogihommikuid Teile!

2 muna
0,5 tl soola
2 tl vanillisuhkrut
0,5 tl kaneeli
200 g kohupiimapastat
5 dl vadakut või piima
1 tl küpsetuspulbrit
jahu (niipalju, et tuleks hapukoore paksune tainas)
suhkrut

Sega omavahel munad, sool, vanillisuhkur, kaneel ning kohupiimapasta. Lisa vadak ning küpsetuspulbriga segatud jahu (jahu lisa niipalju, et tekiks hapukoorepaksune tainas). Maitsesta suhkruga. Prae kuumal pannil väheses õlis pisikesed lusikapannkoogid.

27. juuli 2009

Mustikane mustikakeeks


Reedel sai sõbrannaga tuuseldatud Pärnumaa mustikarohketes metsades. Ühe hetkega olime sattunud täielikult lillakas-siniste marjade piiramisrõngasse ning see tekitas kohati meis juba segadust milliseid võtta, milliseid jätta ja kuhu üldse oma sammud suunata – terve metsa oleks tahtnud ju ikka tühjaks korjata. Pärast 10 minutit korjamist olime ühel meelel, et kisselli jagu oli korvikestesse kogutud. Õhtul läks esmalt söögiks Eton mess mustikatega, seejärel tegin lapsele pudru peale mustika toormoosi (kusjuures moos kaalus pudrukoguse kõvasti üle). Ja muidugi pidin ma ka midagi küpsetama - seekord vajus valik keeksile. Natuke jahu, tibake võid, rohkelt mustikaid ning lihtsalt oivaline keeks oligi valmis meisterdatud. Pean tunnistama, et seni üks mahlasemaid ja maitsvavamaid keekse üldse, mida söönud olen.


2 muna
2 dl suhkrut

3 dl jahu

1 tl küpsetuspulbrit

2 tl vanillisuhkrut

2 sl hapukoort

100 g võid, sulatada
200 g mustikaid

Vahusta munad suhkruga. Sega omavahel kuivained ning lisa munavahule. Sega juurde ka hapukoor ja sulatatud või. Kõige viimasena sega tainasse mustikad. Vala tainas võiga (ja küpsetuspaberiga vooderdatud) keeksivormi. Küpseta ca 55-65 minutit 180 kraadi juures.

23. juuli 2009

Mustikane rullbiskviit kamaga

/Prindi retsept/

Mustikapiruka tegemisest jäi veel pool karpi mustikaid üle, nii et suurepärane võimalus kostitada ennast ühe hõrgu rullbiskviidiga. Selle tegemine on nii lihtne ja lõpptulemus alati nii maitsev. Mul on olemas ideaalne ahjuplaat, kus alati rullbiskviiti teen – biskviit jääb parajalt paks ja kohev – samas aga mitte üleliia, et rullikeeramisel ei teki kunagi raskusi.
Pean veel mainima, et selle pildi tegemisega tõestasin endale, kui hajameelne võib vahel olla. Kui pilti tegin, siis käisin vähemalt neli korda peenramaal, sooviga sealt midagi võtta. Kui aga õue läksin unustasin, mida soovisin võtta. Alles neljandal korral suutsin endale meelde jätta, et mul on vaja õuest melissilehti fotole kaunistuseks. Vähemalt oli hea trenn õue ja toa vahel joosta:)



Biskviittainas:
3 muna
1,5 dl suhkrut

1 dl jahu
1 dl kartulijahu
1 tl küpsetuspulbrit

Täidis:
2 dl vaniljega kohupiimapastat
2 dl hapukoort (20%-list)
3 sl kama
1 sl suhkrut
mustikaid


Immutamiseks:
kohvi


Klopi mikseriga munad suhkruga kõvaks vahuks. Sega omavahel kuivad ained ning lisa seejärel muna-vahule. Sega ettevaatlikult. Kalla taigen küpsetuspaberiga vooderdatud ahjuplaadile ja küpseta 225°C juures umbes 5 minutit. Puista lauale tuhksuhkrut ning kummuta küpsenud biskviitpõhi selle peale. Võta vormi põhjas olnud küpsetuspaber ära, immuta kooki kohviga. Kata koogipõhi puhta rätikuga ja jäta hetkeks jahtuma.

Täidise jaoks sega kokku kõik täidise ained, välja arvatud mustikad. Laota täidis immutatud koogi põhjale ning seejärel kata mustikatega. Keera seejärel kõpsetuspaberi abil ettevaatlikult rulli. Lase taheneda külmkapis üleöö.



Prindi versioon retseptidele

Väikese uuendusena mainin, et nüüd on uutele postitustele lisatud prindi funktsioon. Klikkides postituse nime all olevale lingile Prindi retsept on võimalik konkreetset retsepti endale välja printida ühele paberile, nii et kogu blogi välja printimine jääb ära:)Tasapisi lisan selle võimaluse ka vanematele blogipostitustele.

Loodetavasti on abiks!
Ragne

21. juuli 2009

Kukeseenepirukas

/Prindi retsept/

Oehhhh... teate, eile ma küpsetasin niipalju häid asju, et mul jätkub blogimist pikemaks ajaks. Aga pole ka ime - minu äsja valmis saanud uues köögis on lausa lust olla- võrreldes vana köögiga on lisaks kahele töökorras uhiuuele ahjule tööpinda lausa niipalju, et võin vahest isegi oma meest kööki lubada....
Nii nagu on tasahilju alanud mustikahooaeg, siis sirguvad vaikselt metsas ka kukeseened. Valmistasin ühe tõeliselt mõnusa kreemja, valgehallitusjuustutükikestega piruka. Selleks, et ka oma mehe selle pirukaga võita, tegin pirukapõhja paksema ning lisasin sellele ka köömneid. Kokkamist on hetkel tõesti palju - sama, ei saa ju praegusel ajal jätta värskeid metsa-ja aiaande kasutamata jätta. Märkasin üleeile, et vaikselt on valmis saanud ka tikrid, millest kavatsen teha ühe tõeliselt mahlase tikri-toscakoogi.


Põhi:
4 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl soola
2 tl köömneid
175 g võid
1 muna

Täidis:
1 sibul
300 g kukeseeni
100 g suitsupeekonit
2 sl tilli
soola-pipart

Kate:
2 dl hapukoort
2 muna
75 g valgehallitusjuustu (kasutasin Camemberti juustu)

Põhja tegemiseks sega omavahel kuivained. Haki juurde võitükikesed ning muna ja sega kõik korralikult ühtlaseks massiks. Aseta tainas küpsetuspaberiga vooderdatud lahtikäiva koogivormi (Ø 22-24cm) põhja ja äärtele ning pane täidise valmistamise ajaks külmkappi.

Prae pannil sibul õlis pehmemaks, lisa puhastatud kukeseened ning prae seni kuni seentest eraldunud vedelik aurustub. Lisa hakitud suitsupeekon ning till ja sega korralikult kõik segamini. Maitsesta soola, pipraga. Tõsta segu külmkapis seisnud pirukapõhjale.

Sega hapukoor ja muna ning vala täidisele. Peale aseta viiludeks lõigatud valgehallitusjuust. Küpseta 180 kraadi juures 35-40 minutit.


20. juuli 2009

Mustikapirukas

/Prindi retsept/


Võin kinnitada, et mustikahooaeg on kätte jõudnud. See on hea uudis, sest minu arvates ei ole miskit nauditavamat kui äsja valmistatud mustikakissell kohupiimaga. Pean salamisi ütlema, et minu suvila lähedal asuvad rohkelt mustikatest tulvil metsad. Nädala keskel suvilas olles, kasutasin koheselt võimalust. Kummikud jalga, marjakorv kätte ja metsa. Te ei kujuta ettegi, mis ma tühja kõhuga seal kõike mõtlesin, mida äsja korjatud marjadega teha. Kohe koju jõudes purustasin kahvliga peotäis mustikaid suhkruga ning nautisin neid külma, kergelt päikese käes sulanud vaniljejäätisega. Pärnusse jõudes läks käiku aga mustikapiruka retsept. Õigem oleks siiski öelda mustikakook, kuid miskipärast olen harjunud nimetama seda pirukaks. Olen teinud seda üsna mitu korda (samuti ka minu tädi, kes pakub seda oivalist kooki sünnipäevadel). Tänu retseptis kasutatavale jogurtile jääb kook mõnusalt pudinguline, pealt aga nii maitsvalt karamelline....mmmm Lausa kohustuslik on seda serveerida koos vanillikastme või –jäätisega!



1,5 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
1,5 dl suhkrut
1 tl vanillisuhkrut

125 g võid, sulatada
1 dl maitsestamata jogurtit
1 muna

Täidis:

2 dl maitsestamata jogurtit
1 dl suhkrut
1 sl kartulijahu

1 sl vanillisuhkrut
3 dl mustikaid


Sega jahu, küpsetuspulber, suhkur ning vanillisuhkur. Seejärel lisa juurde vähe aega jahtunud sulatatud või, maisestamata jogurt ja muna, sega. Vala kõpsetuspaberiga kaetud 22 cm läbimõõduga koogivormi. Sega täidise ained omavahel ning vala see ettevaatlikult põhjale. Kõige peale raputa mustikad. Küpseta 175 kraadises ahjus ca 50 minutit.



18. juuli 2009

Kergelt kaneeline õunaleib

/Prindi retsept/

Iga nädala reedel küpseb mul ahjus kolm leiba – köömneleib mehe soovidele vastu tulles, seemne – või lihaleib enda isude tervituseks ning üllatusleib, mille sisse käivad igasugu lisandid, mida veel leivas proovinud ei ole. Mis seal salata – pool suve on möödas ning varsti on käes see aeg, kus iga õunapuuaed uputab õuntest. Mõeldes natuke aina lähenevale õunahooajale, panin seekord kolmanda leiva sisse õunu. See väärib ka kohe kindlasti kajastamist. Viisin selle leiva külakostiks emale, kes ütles, et see on üks parima maitsega leibasid, mis ma teinud olen. Maitselt mõnus mahlane, nagu keeks. Minule maitses ta eriti hää Taluvõi ja pikantse juustuga.

Mõningane soovitus minu poolt selle leiva tegemisel oleks see, et kindlasti tuleks õunaleiva tegemisel pikendada kümmekond minutit küpsetamisaega, kuna õunte mahlasuse tõttu ei pruugi leib tava-ajaga korralikult läbi küpseda! Kindlasti tuleks leivatainas panna tavapärase 1 liitrise vormi asemel 1,5 või isegi 2 liitrisesse vormi, kuna leivas sisalduvad õunatükid suurendavad taina kogust üsna tublisti. Maitsvat leivategu!


1/3 kogus leivatainast
3 õuna
(magusa poolsemaid)
4 sl suhkrut
1,5 tl kaneeli


Sega omavahel õunatükid, suhkur ja kaneel ning lisa seejärel leivatainale. Sõtku korralikult. Aseta leib 1,5 või 2 liitrisesse küpsetusvormi ning lase rätiku all ca 4-5 tundi kerkida.

Küpseta kerkinud leivatainast ahjus. Pane ahju põhja kauss veega (vajalik selleks, et ei tekiks liialt kõva koorikut) ja pintselda paar kord küpsemise ajal koorikut. Küpseta järgnevatel temperatuuridel:

250 kraadi juures 20 min
220 kraadi juures 15 min
200 kraadi juures 15 min
180 kraadi juures lõpuni

Leiva küpsetamine võtab aega 1-1,5 tundi (olenevalt ahjust). Õunaleiva puhul pikenda (võrreldes tavaleiva valmistamisega) küpsetusaega ca 10-15 minuti võrra. Valmis leib pane niiske käterätiku alla seisma, et koorik liialt kõvaks ei läheks.

16. juuli 2009

Arbuusi-sinihallitusjuustusalat

Suviste ilmade üks kindel lemmikroog on seesama arbuusi-sinihallitusjuustusalat. Valmib vähestest komponentidest ning maitseb nii hästi!


arbuusi viljaliha
sinihallitusjuustu (Saint Agur)
piparmündilehti
musta pipart

Pane arbuusitükid kaussi, lisa segades murendatud sinihallitusjuust, piparmündilehed ning pisut musta pipart. Serveeri!




11. juuli 2009

Värsked hapendatud kurgid

See on siis minu hea lollikindel kohesöömiseks mõeldud kurgiretsept. Praegune aeg on minu arust nii nauditav – lähed hommikul turule, topid oma turukorvi head/paremat värsket kraami täis ning suundud siis koju toorainest igasugu põnevaid asju leiutama. Sel nädalal olen juba kaks korda valmistanud iga-aastaseid kiireid kurke, mis mõeldud söömiseks koheselt, mitte talvevaruna hoidistamiseks. Nii mõnus on hommikuti tõusta, uniselt rõdule koperdada ja riiulil asuvast kurgipurgist endale paar kurgikest õngitseda.


2 kg pisikesi kurke
tillivarsi
mustasõstralehti
2 küüslauguküünt

Marinaad:
2 l vett
2 sl (kuhjaga) soola
2 sl (kuhjaga) suhkrut
2 sl äädikat (30%)

Pane kurgid umbes tunnikeseks külma vette. Seejärel lao need kaussi kihiti tillivarte ja mustasõstralehtedega. Lisa ka kooritud ja poolitatud küüslauguküüned. Marinaadi valmistamiseks pane vesi, sool ja suhkur potti ning kuumuta keemiseni. Seejäre tõsta tulelt, lisa äädikas ning vala kuum marinaad kurkidele. Lase toatemperatuuril kaane all maitsestuda üleöö!

Soovitus: 
* Tänu eelnevalt kurkide külmas vees leotamisele jäävad need lõpptulemusena krõmpsumad!


8. juuli 2009

Maasikakook šokolaadise kallistusega

/Prindi retsept/

Hommikuti turul käies on näha, et maasikahooaeg on täies jõus. Eestimaa maasikad naeratavad turulettide pealt nii ahvatlevalt vastu. Panen tähele, et enamus inimesi varuvad juba talveks varusid, sest maasikaid ei osteta mitte ainult ühe kilo kaupa, vaid neid punapõskseid tegelasi saavad täis kõik kaasavõetud turukotid ja –korvid. Minulgi on maasikavaimustus peal. Just täna sai tehtud esimene talvine moosivaru keldririiulile – kerge rummi puudutusega maasika-rabarberimoos. Muidugi tasub rääkida ka neist võrratutest kookidest, mida maasikatest teha saab. Nimelt seda kooki reklaamisin ma ühes oma blogipostituse kommentaaris ühele minu blogi tublile ja aktiivsele külastajale Mardikasele. See kook on minu üks traditsioonilistest maasikakookidest juulikuus.


Põhi:
200 g kaeraküpsiseid
1 sl suhkrut
1 tl kaneeli
75 g võid

Kate:
400 g maasikaid
50 g valget šokolaadi
2 muna
1 dl suhkrut
25 g võid
0,5 dl vett
1,5 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit

Purusta kaeraküpsised peeneks ning sega juurde suhkur ning kaneel. Sulata või ning lisa küpsisepurule. Sega korralikult kõik ühtlaseks massiks. Aseta mass küpsetuspaberiga vooderdatud ümmarguse koogivormi (Ø 22-24cm) põhja. Lõika suuremad maasikad neljaks ning väiksemad pooleks ning aseta küpsisepõhjale. Maasikate peale raputa väikesteks tükkideks lõigatud šokolaad.

Vahusta korralikult mikseriga munad ja suhkur. Sulata potis või, lisa vesi ja lase korraks keema tõusta. Vala segu peene joana munavahu hulka. Sega jahu ja küpsetuspulber ning lisa samuti munavahu hulka. Vala täidis maasika-šokolaadikihi peale. Küpseta 175-kraadises ahjus 25-35 minutit. Jahuta veidi ning serveeri.

6. juuli 2009

Banaani-mango smuuti

Koguaeg on kiire-kiire-kiire ning lihtsalt olemise õhtuid saab nautida üha harvemini. Seetõttu oleme sõpradega juba ammu plaaninud lihtsalt ”tekitada” sellist kokteilide ja lauamängude õhtut. Eelmise nädala kõige kuumemal õhtupoolikul olidki kõik kaua unistatud õhtuks vabad. Kokteile sai tehtud igasugu variante, nii et pärast oli köök kui tuumaplahvatus... Minu lemmikuks osutus just see sama banaani-mango smuuti – kergelt mangone (valige poest võimalikult küpse mango) ning piisavalt paks, et seda mugavalt läbi kõrre luristada. Kindlasti eelistage ka kokteili valmistamisel oma maitsemeeli ning vajadusel suurendage koostisainete koguseid (see nõuanne käib eelkõige mahla ja suhkru kohta).


neljale

2 banaani
1 keskmine küpse mango
200 ml ananassimahla
poolest sidrunist pressitud mahl
200 ml kookospiima
tuhksuhkrut

Püreesta banaanid ja kooritud mango viljaliha koos ananassi- ja sidrunimahla ning kookospiimaga. Maitsesta tuhksuhkruga ning mikserda seejärel veel korra.


3. juuli 2009

Pisikesed lihapirukad

/Prindi retsept/

Mul peab alati külmkapis leiduma pakike pärmi. Hea on ju suvalisel ajal valmistada suupistepulgakesi, pärmitainapannkooke või muid magusaid/soolaseid pärmitainast küpsetisi. Ammu ammu blogisin ma pelmeenivormidega valmistatud lihapirukatest. Pelmeenivormi puudumisel on aga üheks võimaluseks valmistada niisugusi, äärtest natuke lahtiseid pirukaid. Kusjuures viimasel ajal olengi just selle tehnika peale üle läinud. Need nö ühe ampsu pirukad kaovad laualt välgukiirusel. Eriti head on need laste sünnipäevalaual.


25 g pärmi
3 dl vett
5 tl suhkrut
1,5 tl soola
ca 8 dl jahu
4 sl õli

Täidis:
0,5 dl riisi (keetmata kogus)
200 g hakkliha
0,5 muna
hakklihamaitseainet
soola, pipart

Peale määrimiseks:
0,5 muna

Pudenda pärm kruusi ja sega see kergelt 3 tl suhkruga. Umbes 5 minuti pärast on pärm vedeldunud. Seejärel lisa vedeldunud pärm käesoojale veele, lisa sool ja järelejäänud 2 tl suhkrut, sega korraks. Vala hulka jahu ning sõtku tainast korralikult. Kõige lõpuks lisa tainale õli ning sõtku veel korraks läbi. Valmis tainale puista peale kergelt jahu, kata rätikuga ning jäta tainas kerkima umbes pooleks tunniks.

Täidise jaoks keeda riis pehmeks. Keeda ka hakkliha kergelt läbi, kuni roosaka värvuse kadumiseni (keedetuna jääb hakkliha mahlasem). Sega kokku keedetud riis ja hakkliha, lisa hulka muna ning maitsesta.

Kerkinud tainas rulli jahusel pinnal lahti ristkülikuks. Aseta pikkitainast äärele täidist ning keera rulli vorstiks niipalju, et täidis peituks tainasse. Lõika noaga tainaäär katki ning korda sama tegevust seni, kuni tainas ja täidis otsa saavad. Meisterdatud vorstid lõika umbes 2 cm laiusteks juppideks ning aseta ahjuplaadile. Määri pealt lahtiklopitud munaga ning küpseta 175 kraadises ahjus seni, kuni pirukad on pealt kuldsed.


1. juuli 2009

Peedine külmsupp

Soojade ilmade ajal olen ma lausa vaimustuses suvistest külmadest suppidest - nii turgutav ja suviselt kerge. Külmasid suppe hakkasin ma armastama, kui tegin esmakordselt okroškat. Seekord sai valmistatud okroškaga samal põhimõttel valmivat peediga külma supi varianti. Üldiselt on selle supiga nii, et sisse käib kõik, mis külmkapis olemas on või eelmise päeva toiduvalmistamisest järel, nii et retsepti väga näpuga järgi ajada pole mõtet. Selle supi kohta pean ütlema vaid kiidusõnu. Supis sisalduv peet annab supile mahlaka maitse ning pealekauba armsa roosaka värvuse.


4-5le inimesele

3-4 kartulit, keedetuna
1 peet, keedetuna
2 hapukurki
3-4 lillkapsast rebitud õisikut, keedetuna
1 muna, kõvaks keedetuna
100 g grillvorsti või –liha
1 tomat
5 redist
aiamaal leiduvat maitserohelist (till, roheline sibul, petersell)
1 väiksem küüslauguküüs (soovi korral)
2-3 sl oliiviõli
2-3 sl mahedat sinepit
750 ml - 1 l keefiri
soola, pipart, suhkrut

Lõika kuubikuteks kartul, peet, hapukurk ning haki väiksemateks tükkideks lillkapsaõisikud, muna, grillvorst, tomat, redis. Sega sisse peeneks hakitud maitseroheline (soovi korral ka peeneks hakitud küüslauguküüs) ning omavahel segatud oliiviõli-sinepi segu. Maitsesta soola, pipra ja suhkruga ning jäta ca 15 minutiks jahedasse maitsestuma. Seejärel vala juurde keefir ning sega kõik seamini, vajadusel maitsesta veel. Serveeri jahedana!


LinkWithin

Related Posts with Thumbnails