26. veebruar 2018

Piparmündine toortatrakreem

Toortatar on kasulik toiduaine, temast valmistatud toidud on organismile hästi omastatavad ning tänu sellele ei tekita kõhus ebameeldivat raskustunnet. Samas täidavad toortatratoidud väga hästi kõhtu ning annavad pika täiskõhutunde. Lisaks sisaldab toortatar võrreldes teiste kõrrelistega rohkelt B-grupi vitamiine. Tatras on ka rohkelt rauda! Ja positiivseid raviomadusi on toortatral samuti, piisab kui kasutada google-otsingut ning seejärel võid toortatra paljudes heades külgedes veenduda. Minul peidab toortatar ennast köögiriiulil üsna silmnähtaval kohal. Kõige rohkem meeldib see mulle kergelt röstituna, nii on toortatar mõnusalt krõmps ja aromaatne. Niimoodi passib see hästi ka hommikuse pudru peale või tekstuuri lisamiseks magustoitudele. Samas saab kasutada toortatart nii erineval kujul ja olekus.


Hiljuti valmistasin toortatrakreemi. Katsetasin päris mitut moodi, et lõpuks saavutada just selline maitse, nagu algselt mõtteis oli. Toortatar kippus selles magustoidus lihtsalt niivõrd palju domineerima ja jäi kohati pisut jahuseks. Lõpuks aga saavutasin just sellise maiuse, nagu soovisin. Toortatraga on peaosas veel maitserohke piparmünt, mis kergelt kogu magustoidule õhetavalt värske mulje jätab. Piparmünt teeb tegelikult selle magustoiduga imesid, värskendades kogu kreemi ning muutes tasase magustoidu säravaks ja isegi toredalt lärmakaks.

See kreem sobib nii hommikusel ajal maiustamiseks kui ka magustoiduks. Vabalt võid selle kreemi varem valmis teha, sest külmkapis säilib see ilusti. Erinevalt minust, lapsele see magustoit ei meeldinud, kuid katsetage teie ka - ehk veab teil rohkem:)

See postitus sündis koostöös Grüne Feega ning juba etteruttavalt ütlen, et see postitus ei jää viimaseks. Kuni selle aasta lõpuni leiab iga kuu siit blogist ühe retsepti, kus kasutatud  just Grüne Fee maitserohelist või erinevaid salateid!


Kogus: neljale

50 g toortatart
0,5 õuna
2 banaani
2-3 sl naturaalset kakaopulbrit
2-3 tl mett
värsket piparmünti (kasutasin ära peaaegu terve poti)
200 g kohupiimapastat
75 g kuivatatud ploome
2 sl mandlilaaste
 

Pane tatar eelmisel päeval veega likku. Järgmisel päeval nõruta ning loputa voolava vee all tatar üle. Lõika õun sektoriteks ning eemalda südamik. Pane kaussi tatar, banaanid, õunasektorid, kakao, mesi ja piparmünt ning mikserda ühtlaseks seguks. Vajadusel lisa täiendava magususe saamiseks mett. Seejärel sega lusikaga juurde kohupiim. Haki ploomid tükkideks ning sega koos mandlilaastudega kreemi sisse. Hoia serveerimiseni jahedas.


#grünefee #grynefee
#eestimaine #kodumaine
#keemiavaba #roheline
#eestitoode

23. veebruar 2018

Kiluleivad värske kurgi ja munapudruga



Kilu olevat eile õhtuks poest otsa saanud! Minu arust on kiluleivaga täpselt samamoodi nagu näiteks vastlakuklitega. Veebruaris on tänu 24.veebruarile selle järgi isu kuidagi suurem. Muul ajal väga palju kilutoite ei söö, aga no veebruaris on lausa kohustuslik poest pakike ostukorvi pista. Homne hommik ei pääse samuti kiluvõileibadest ning seetõttu pakun ma välja ühe võileivaidee, mis lisaks hommikusöögile sobib ideaalselt mistahes vahepalaks. Tegemist on toitva võileivaga, mille võid endale ka lõunasel ajal valmistada. Vürtsikilu on alati hästi kokku sobinud munaga. Selles võileivaretseptis esineb muna aga koheva munapudruna, mis muudab selle ampsu parajalt kõhtutäitvaks!


Mitmele: kahele

Munapuder:
1 sl võid
1 muna
1-2 sl kohvikoort
näpuotsatäis soola

2 suuremat leivaviilu (mina kasutasin Leiburi Rukkipala poolikuid)
võid
6 tk vürtsikilufileed
6 kurgiviilu
rohelist sibulat
musta pipart

Valmista munapuder: Sulata väikeses kastrulis või, lisa muna, koor ja sool ning klopi madalal kuumusel seni, kuni segu hüübib. 

Rösti leivaviilud, määri peale või. Laota peale vürtsikilufileed, kurgiviilud ja munapuder. Raputa üle rohelise sibula ja musta pipraga.

21. veebruar 2018

Krõbedad (maailma parimad) kamavahvlid ja Omniva joonistusvõistlus lastele!

Mida Teie perega koos teete ning kuidas ühiselt aega veedate? Meil on neid ühistegevusi rohkelt. Pärnu on selline hea koht, kus saab igasugu tegevusi välja mõelda, sest kõik on ju käe-jala ulatuses. Tahad matkarajale minna - aga palun, see võtab vaid mõned minutid autosõitu. Tahad jõulumäel suusatada - palun väga, jällegi lähedal. Ranna ja mänguväljakutega on sama lugu ning igale poole pääseb ilma tülikate liiklusummikuteta!. Tubastesse tegevustesse aga süvenedes, siis viimasel ajal on väga tihti (loe: iga päev) päevakavas just joonistamine. Meie pisipreili on lihtsalt selline joonistamisfänn, et võiks selle tegevusega kasvõi hommikust õhtuni tegeleda. Ja seetõttu on mul just sobiv aeg rääkida ühest toredast võistlusest...


Eesti saab ju kohe-kohe 100-aastaseks ning seoses sellega toimub koostöös  ERR Lastejaama, EV100 ja Omnivaga suur joonistusvõistlus - Minu kingitus Eestile. Välja valitakse 3 võidutööd, millest tehakse päris ehtsad Eesti postmargid! Osaleda saavad lapsed kolmes vanuserühmas: 0-6 aastat, 7-11 aastat ja 12-16 aastat. Nii, et ka päris pisikeste kunstnike joonistused on oodatud:) Joonistuvõislus kestab kuni 01.05.2018 Kui tekkis huvi, siis täpsemalt on kõik oluline info kirjas siin:: omniva.ee/minukingitus



Siinkohal on hea aeg soovitada koos perega korraldada üks lahe kokkamisõhtu(-päev) ning seejärel võtta sahtlist välja joonistamistarbed. Meil toimus enne joonistamisaktsiooni loomulikult vahvlite küpsetamine. No ikka sellepärast, et ühiselt miskit head nosimist teha ning et head mõtted paremini liikuma hakkaksid. Olles vaikselt juba 24.veebruari lainel, siis oli juba ammu mõtteis proovida kamajahu sisaldavaid vahvleid. Õhukesed vahvlid on minu arvates täielik nostalgialaks juba omaette ning sobivad imehästi ka pidulauale. Soovi korral võid vahvlihakatised täita kohupiima-vahukoorekreemiga. Need vahvlid said tõepoolest imehead. Kamajahu annab vahvlitele mõnusalt jõulisust ja samas tekitab väga meeldiva maitse. Pidid olema "maailma parimad vahvlid"...


NB! Kui vahvlite küpsetamiseks läheb, siis rasvainet vahvlimasina pinnale pole vaja panna. Tainas sisaldab piisavas koguses rasva ning seetõttu ei jää lõpptulemusel vahvlid tõrksalt vahvliraudade külge kinni.


Kogus: 20-25 tk

150 g võid
2 muna
2 dl suhkrut
2 dl nisujahu
1 dl kamajahu
näpuotsatäis soola
1,5 dl vett

Sulata või. Lase sel pisut jahtuda ning seejärel lisa segades juurde ülejäänud ained. Küpseta vahvlimasinaga õhukesed vahvlid.

 Postituse sündis koostööd Omnivaga!

#EV100
#minukingitus
#postmark
#teravadpliiatsid
#jagamerõõmu
 #Omniva100

18. veebruar 2018

Uus kokaraamat: Eesti 100 torti ... ja raamatuloos!

Auhind loositud! Võitja kommentaarides! Mul on hea meel teatada, et ilmunud on uus kokaraamat, mis on juba lühikese ajaga tõusnud tuhiseva kiirusega raamatu edetabelite esikohtadele! See on: Eesti 100 torti. Meie tordimeistrite parimad tordid, koogid ja muud maiused. Tegemist on magusa torduraamatuga, mis nagu nimigi ütleb on pühendatud Eesti 100. sünnipäeva auks. Ka mina olen omalt poolt sinna raamatusse meisterdanud ühe mõnusa šokolaadikoogitükkidega šokolaadi-juustukoogi (lk100-101).


Ma sirvisin seda raamatut ning ma pean ütlema, et tegemist on ühe väga asjaliku ja parajalt pontsaka kokaraamatuga. Lehekülgi selles raamatus on 272 ning nendele lehtedele on paigutatud magusaid ahvatlusi väga erineva raskuastmega. Iga koogike-tordike pakub rohkelt silmailu ja muidugi ka soovi koheselt miskit järele proovida. Tegemist on ikkagi ju 100 erineva inimese retseptidega, mistõttu on valik tõeliselt lai! Raamatus on lihtsamaid kui ka keerukamaid retsepte, mistõttu sobib see nii algajatele kui ka edasijõudnud tordimeistritele. 100 Eesti tordimeistrit on raamatusse jäädvustanud 100 põnevat retsepti, mille järgi valmistada
  • lihtsaid ja mahlaseid kohupiima- ja toorjuustutorte
  • suussulavaid šokokolaaditorte
  • elegantseid peegelgasuuri ja veluurkattega vahutorte
  • tervislikke gluteeni- ja piimatoodete vabasid torte
  • veganitorte
  • imepäraseid suhkrumassi ja martsipaniga kaetud torte
  • erikujulisi torte (nt kohvikann, raamat, hobune jt)
  • populaarseid desserte (pulgakoogid, tassikoogid, purgikoogid, minikoogid, ekleerid jne)

Loomulikult leiab raamatust hulgaliselt erinevaid õpetusi ja soovitusi: kuidas meisterdada šokolaadist kaunistada, kuidas teha martsipanikujukesi, kuidas teha veluurkatte või peegelglasuuriga kooke jne jne

Raamatuloos! Loomulikult toimub ka sellesama raamatu loos. Anna palun selle postituse all kommentaariga märku, milline on sinu lemmikkook ning täpselt 24.02.2018 loosin välja ühe võitja. kes saab endale sellesama tordiraamatu! Võitja teen teatavaks sellesama postituse all!

Selle raamatu 2 esitlust on toimumas lähipäevadel:
- 22. veebruaril toimub selle raamatu esitlus Pärnus Rahva Raamatus (Port Atur2) kell 17.30.
- 24. veebruaril kell 14.00 toimub pidulik raamatuesitlus Tallinnas, Mustika Keskuse Rahva Raamatus

Info:
Eesti 100 torti. Meie tordimeistrite parimad tordid, koogid ja muud maiused (2018)
Koostajad: Shvea Järvet, Margot Kuuskmann, Terhi Rollm Alice Sepp, Maarika Sale, Kairi Vimberg, Kerli Aguraiuja, Grete Võrklaev
Fotod ja stilistika: Kerli Sosi ja Janne Salumäe
Toimetanud: Tiina Lebane
Kujundanud: Five Spot OÜ
Projektijuht: Shvea Järvet
Välja andnud Rahva Raamat

Raamat on ilusti müügil nii Rahva Raamatu kui ka Apollo kauplustes.


9. veebruar 2018

Kohev juurselleripüree

Juurseller on mulle saanud justkui kinnisideeks. Millegipärast on selle maitse kuidagi nii meeldiv ning sobitub imehästi nii supi, püree, salati kui ka hommikuse kaerahelbepudru lisandiks. Seekord aga üks lihtne juurselleripüree, milele pisut toekama tekstuuri andmiseks lisatud ka kartulit. Sedasorti püree sobib imehästi lisandiks mõne toekama liharoa kõrvale. Antud pildil serveerisin seda püreed (Rannarootsi) vasikalihast osso buco kõrvale, kuid tänu püree kohevusele ja selgele maitsele sobib seda pakkuda nii pardi, kana kui ka kala kõrvale. 
PS! Minu väiksem laps sööb seda niisama koos peale puistatud rohelise sibulaga.



Mitmele: püreest jagub umbes neljale!

700 g juursellerit
5 dl köögiviljapuljongit
1 küüslauguküüs
0,5 sibulat
600 g kartulit
soola
50 g võid
1 dl vahukoort

Koori ja tükelda juurseller ning pane see koos puljongi, küüslauguküüne ja sibulaviiludega madalale kuumusele keema. Teises potis keeda kooritud kartulid soolaga maitsestatud vees pehmeks. Kui juurseller on pehme, siis nõruta puljong teise anumasse. Püreesta köögiviljad, valades pehmendamiseks juurde pisut kõrvale pandud puljongit.

Pehmeks keedetud kartulid nõruta ning suru need läbi kartuliriivi või siis riivi peenema riivipoolega. Sega kokku juurselleripüreega. Lisa või ja vahukoor ning sega kõik ühtlaseks. Vajadusel maitsesta.

Retsept valmis Rannarootsile!

6. veebruar 2018

Šokolaadifondant vaniljejäätisega

On aeg üheks tummiseks ja voolava täidisega šokolaadikoogiks, mis sobitub taldrikule kõige paremini koos eheda vaniljejäätisega. Millal siis veel süüa šokolaadist nõretavat koogikest, kui mitte talvisel ajal?! Õigesti küpsenud šokolaadifondant on äärtest šokolaadikoogine, kuid keskelt sulašokolaadiselt voolav! Tihtipeale kipub aga koogike täielikult läbi küpsema, mis ei ole maitselt ju sugugi halb, kuid siis jääb ära see mõnus sulašokolaadine efekt. Minul on seesuguse šokolaadikoogiga täiesti omad lood rääkida, sest kui kuskil kohvikumenüüs leidub just see magustoit, siis ei ole kahtlustki, millist magustoitu tellida võiks! Šokolaadivulkaanil ja šokolaadivulkaanil on vahe. See peab nõretama šokolaadi tummisusest ning laksama sind sellise jõuga, et saad oma šokolaadi-isu mitmekordselt rahuldatud. Kahjuks pakuvad paljud toidukohad šokolaadifondanti nime all kas pigem mitte midagi ütlevat kakaokoogikest või siis nö laisa küpsetaja fondanti. Viimane on kohe eriti alatu nukker koogike, kus sulašokolaadiselt vedela efekti saavutamiseks pistetakse koogi keskele sulama lihtsalt üks šokolaaditükk. Ja siis on muidugi veel niisuguseid kooke, kus küpsetis tuuakse lauda nii, et kogu fondant on teekonnal "köögist-lauda" vahepeal katki läinud ning tänu sellele vaatab taldrikult vastu lihtsalt üks õnnetu ja alaküpsetatud koogiloik. Pärnus paistab silma kindlasti Kalamajaka kohviku šokolaadifondant. Silmi paitab ka Villa Wesseti koogike, kuid siinkohal tahaks pisut rohkem tunda seda ülimalt šokolaadist maitset. Kunagi oli minu suureks lemmikuks ka hästi täidlane šokolaadivulkaan restoranis "Hea maa", kahjuks aga ei ole sinna viimasel ajal sattunud ning ei oska kooki kommenteerida. Menüüs on see igastahes ilusti olemas!


Aastal 2018 teen muuhulgas koostööd kaupluseketiga Coop ning nii võib leida iga kuu minu retsepte antud poodide retseptilehtedelt. Igal kuul lisandib poe retseptivaramusse 4 retsepti! Minu õnnestuv fondant-retseptike on Teie ees alljärgnevalt, kuid selle retsepti võib leida ka Coop kauplustest ning endale selle sealt trükituna kaasa haarata.

Ise kummutan koogikesed alati vormist taldrikule, kuid kui kardad, et see nii hästi ei pruugi õnnestuda, siis võid alati koogikesed ju vormi jätta ning niimoodi serveerida. Sellisel juhul jäta aga meelde, et kuum vorm, milles koogike peitub, aitab koogil edasi küpseda, mistõttu serveeri magustoitu võimalikult koheselt peale ahjust välja võtmist! Mainin kindlasti seda,et kõik küpsetusahjud on erinevad ning seetõttu võib mõnel täpselt sobiv 10 minutit ahjud küpsenud koogike olla teisel jällegi täiesti üleküpsenud!

Kogus: kuuele-kaheksale
Valmistamisaeg: 15-20 minutit

175 g võid
200 g tumedat šokolaadi
100 g suhkrut
75 g jahu
4 muna
1 tl vanillisuhkrut

võid ja kakaopulbrit (määrimiseks)

Serveerimiseks vaniljejäätist

Sulata potis või koos šokolaaditükkidega. Vahusta munad suhkruga heledaks vahuks. Seejärel sõelu juurde jahu, lisa šokolaadisegu ning vahusta segu korra veel läbi. Määri korralikult võiga 6-8 ramekin-vormi (või kasuta muid pisemaid ahjuvorme) ning raputa need kergelt üle kakaopulbriga. Täida vormid šokolaadiseguga kolmveerandi ulatuses ning küpseta ahjus 180 kraadi juures 9-12 minutit. Seejärel kummuta koogike ettevaatlikult taldrikule ning serveeri koos vaniljejäätisega!


Retsept valmis koostöös Coopiga

2. veebruar 2018

Šokolaadine mandlivõie

Viimasel ajal olen ma kuidagi makroonide meisterdamise lainele sattunud. Ma isegi nendest enam nii suures vaimustuses ei ole (olen ilmselgelt lihtsalt isu täis söönud), aga mulle lihtsalt meeldib neid valmistada. See kogu protsess on kuidagi kergelt ärev ning ootusrikas, vist suuresti tänu lõpptulemusele. Alati on ju kerge pinge õhus, et kuidas seekord need pisikesed pirtsakad maiused õnnestuvad. Ühesõnaga sattus mulle tänu sellele hasardile kööki pisut tükilist mandlijahu, mis oli veel lisaks pisut üleliigselt niiske ning ebasobiv makroonide valmistamiseks. Seetõttu otsustasin ma mikserdada kokku hoopis ühe võide. Seda mandlivõiet on imehea pudru peale serveerida või siis riisigaletile määrida. Kogu valmistamisprotsess on äärmiselt lihtne! 
Selleks, et anda aga juurde pisut magusust, lisasin ka sulatatud valget šokolaadi. Mina mikserdasin segusse juurde ka pisut rafineerimata kookosõli, kui aga sellele omane mekk või lõhn ei meeldi, siis võid selle ka lisamata jätta. Minule aga meeldib, kuidas selle õrn maitse mandlivõidega nii hästi sobitub. Mikserdamiseks kasutasin Nutribulletit, samas saab hästi hakkama ka köögikombaini või mõne muu peenestajaga. Saumikser kahjuks nii väikese koguse juures väga ei toimi.


Kogus: pisike purgitäis

150 g mandlijahu või -laaste või mandleid
paar näpuotsatäit soola
50 g valget šokolaadi
25 g rafineerimata kookosrasva

Mikserda mandlijahu koos soolaga peaaegu võiseks massiks. Sulata šokolaaditükid vesivannil koos kookosrasvaga ning lisa mandlisegule. Seejärel püreesta korralikult kõik ühtlaseks võideks. Säilita jahedas, kuid enne tarvitamist on soovitav lasta toatemperatuuril pisut pehmeneda!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails