29. aprill 2017

Piimašokolaadijäätis, ikka ise tehtud

Juba oma viimase postituse juures mõtlesin, et lähiajal jäätiseretsepti ei postita ning teen seesugusest maiusest pisikese pausi, aga võta näpust - uus postitus räägib ikka jäätisest. Samas teisiti ka ei saa, seda enam, et juba teist korda on mul kodus sellesama šokolaadijäätise retsepti järgi jäätis valminud ning kaua sa ikka ühe kortsus paberitükikese pealt täpseid koguseid loed. Niisiis on teie ees piimašokolaadist valminud külm maius, mis on mõnusalt koorene, pehme ja üdini šokolaadi täis. Maitseb täpselt nii hästi, et juba teisel päeval tuli uus laar sedasama jäätist valmima panna. Retseptis miskit vähendada ei soovita - vähendatud kogustega olen juba katsetanud ja proovinud ning seetõttu soovitan suhkrut, šokolaadi ja kakaod lisada täpselt nii nagu retseptis kirjas...

Tundub, et jäätisesõpru on päris palju ning seetõttu kõigile suured tänud, kes viitsisid oma mõtteid jagada ning lemmikjäätise ja lisandite teemal kaasa rääkida. Tundub, et igasugu jäätised pähklite, soolakaramelli ja maapähklivõiga lähevad kohe väga peale:) Eile loosisin lapse abiga välja ka kaup24 poolt ühele minu blogilugejale loosimiseks mõeldud jäätisemasina ning võitja nime leiab antud postituse kommentaarist.


Nüüd aga jäätiseretsept:

3 dl piima 
75 g piimašokolaadi 
50 g suhkrut 
4 munakollast
2 sl kakaopulbrit (ilma suhkruta)
1 tl maisitärklist

2 dl vahukoort

Kuumuta piim keemiseni, tõsta tulelt ning lisa šokolaaditükid. Lase šokolaadil sulada ning sega siis ühtlaseks. Tõsta suhkrust 1 sl kõrvale. Ülejäänud suhkur vahusta munakollastega heledaks vahuks. Seejärel, munasegu vispeldades, vala rahulikult niristades juurde šokolaadi-piimasegu. 

Sega kõrvale pandud 1 sl suhkrut kakaopulbri ja tärklisega ning sega see piima-munasegusse. Nüüd tõsta kogu segu uuesti pliidile ning kuumuta madalal kuumusel (aeg-ajalt vispeldades) seni, kuni segu pisut pakseneb. Tõsta tulelt, vala juurde külm ja vahustamata koor ning lase segul täielikult jahtuda.

Seejärel valmista juba jäätisemasinas jäätis! Loe pisut jäätiseteo kohta ka siit: Sarapuupähklijäätis.


26. aprill 2017

Imelihtne vaarika-hapukoorejäätis

Ikka jäätiselainel. Meie uus kodune jäätisemasin vurab hetkel nobedasti tööd teha. Ma tean, et varsti see esimene vaimustus võib pisut vaibuda, kuid seni püüan katsetada ja proovida erinevaid maitseid nii palju kui võimalik. Kui eelmises postituses jagasin nö klassikalist retsepti, kus jäätisesegu valmis munadest ja piimatoodetest, mida tuli eelnevalt keeta ja seejärel jahutada, siis see retsept on olulisemalt veelgi lihtsam ... ikka väga palju lihtsam. Põhimõtteliselt vaid kokkusegamise vaev ning seejärel teebki kogu töö ära jäätisemasin. Ei miskit keetmist, jahutamist ega munakollastega mässamist. Lihtsalt sega ja pista kogu segu jäätisemasinasse. Oluline on lihtsalt see, et kõik komponendid oleksid külmkapikülma. Seda retsepti saab muuta vastavalt oma maitsele. Kes soovib, võib vaarikamoosi asendada maasika-, mustika- või mõne muu moosiga, mis külmkapis leidumas on. Või siis valmistada sarnasel meetodil sidruni-hapukoorejäätist (proovitud, jube hea tuli!) pressitud sidrunimahlast ja riivitud sidrunikoorest.


Ühesõnaga tuleb see jäätis väga maitsev. Kohe peale valmimist maiustasime sellega vist üleliia palju, sest sügavkülma panekuks jäi üsna vähe karpi järgi. Jäätis tuli kohev, vaarikane, magus, kreemjas, õhuline - ühesõnaga väga hea ning on iga kell etem, kui poest ostetud jäätis. Ja mis kõige parem - ka lapsed on heameelega köögis nagu naksti kohal aitamas, kui jäätisetegu algamas on;)

Kui oled samuti nakatanud jäätise valmistamise pisikuga, siis selline leht nagu kaup24 on välja pannud ühe samasuguse jäätisemasina nagu minul, ka minu blogilugejatele. Täpsemalt saab sellest lugeda eelmises retseptipostituses, mille kommentaariumis saad ka loosist osa võtta:) 


250 g hapukoort
200 g vaarikatoormoosi (võib olla ka mustika- või maasikatoormoos)
2-4 sl suhkrut (kogus oleneb toormoosi magususest, mina lisasin 3 sl)
0,5 dl piima
2 dl (1 väike pakk) vahukoort

Sega retsepti 4 esimest komponenti omavahel. Kõige viimasena sega juurde vahukoor. Pane segu sügavkülmas seisnud (külma!)jäätiseanumasse ning valmista segust jäätis. Minul võttis see selle jäätise puhul aega 20 minutit.


24. aprill 2017

Üks minu lemmikuid: sarapuupähklijäätis ... koos ühe mõnusa auhinnaloosiga:)

Lõpuks on saabunud minu koju jäätisemasin. Ma olen nii pikalt mõelnud, kas kodustada üks seesugune külma maiuse valmistaja või ei. Väga-väga suure jäätisesõbrana andsin aga lõpuks järele ning nüüd ongi uhkelt üks selline masin mul köögis olemas ... ja kasutust on ka juba päris mitmel korral leidnud. Jäätisekohvikutes pöördub minu pilk enamasti esmalt pähklijäätiste poole. Proovige näiteks Cortile jäätisekohviku pistaatsia- või sarapuupähklijäätist ning veendute kindlasti ka ise, et need maitsevad tõepoolest ülimalt hästi (ühtlasi on see koht üks minu lemmikuid omasarnaste seas;)). Niisiis ei ole kahtlustki, et seesuguse maitsega jäätised peavad valmima ka kodus. Esmalt tegingi ühe mõnusalt kreemja sarapuupähklijäätise ning maitse oli ikka väga mõnus. Hästi pähkline ning kreemjas ... õnnestus! Lapsega koos tegime klassikalist vanillijäätist ning hetkel on katsetused pooleli ka igasugu hapukoore-, jogurti- ja toorjuustujäätistega. Eks ma anna kõigest tasapisi teada retseptide õnnestunud retseptide näol. Hetkel on külmkapis jäätisesegu ootamas masinasse minemist, seekord valmis piimašokolaadijäätis ning ootused on suured. Kogu see jäätis meie peres raisku ei lähe, kuna seda külma maiust kulub meil ikka korralikult, sest lisaks niisama maiustamisele rikastame sellega hommikuputru, nädalavahetuse pannkooke...


Kindlasti vajab jäätisetegu pisut harjutamist ning mõned soovitused/nipid märkisin selle retsepti alla, ehk on abiks. Ühesõnaga on üks olulisemaid asju see, et jäätisesegu peab enne masinasse minekut olema täielikult jahtunud ning ka anum, milles jäätist valmistad korralikult eelnevalt sügavkülmas nö "külma kogunud". Täpsemalt saad aga lugeda peale retsepti...


LOOSIMISEST... Seesama jäätisemasin rändas minu koju leheküljelt Kaup24, kus on jäätisemasinate valik meeldivalt lai. Minul on Guzzanti pisike jäätisemasin, millega on võimalik korraga valmistada 1,5l jäätist. Seda on väga lihtne puhastada ning toitejuhel on ka oma pisike "kapike", kuhu võimalik see peita, see on selline tore lisaboonus. Kui Teil nüüd tekkis huvi, siis mul on üks täpselt samasugune uhiuus masin üht jäätisesõltlast ootamas! 
Kui soovite seda jäätisemasinat saada, siis kirjutage selle postituse kommentaaridesse, millised on teie lemmikud jäätised või milliste lisanditega jäätis on kõige parem! Reedel (28.04) loosin välja ühe inimese, kelle omaks seesama masin saab. Võitja hõiskan välja sellesama postituse all (fortuunaks minu 8-aastane laps:)).

Nüüd aga retsepti juurde:

100 g sarapuu- ehk metspähkleid
2 dl vahukoort
3 dl täispiima (soovitavalt 3,5%)
4 munakollast
100 g suhkrut

Pane terved pähklid ahjuplaadile ning rösti neid 200 kraadi juures 6-8 minutit. Seejärel haki need puruks (koorima neid eelnevalt ei pea). Kuumuta koor ja piim potis keemiseni (ära keema lase)! Tõsta pott pliidilt ning sega sisse pähklipuru. Lase segul seista ja maitsestuda vähemalt 2 tundi (mina jätsin maitsestuma üleöö). 

Seejärel nõruta koore-piimasegu läbi sõela. Pigista pähklipuru käte vahel korralikult kokku, et veel võimalikult palju vedelikku eralduks. Kuumuta piimasegu potis uuesti keemiseni. Vahusta munakollased suhkruga heledaks vahuks ning nüüd, pidevalt munavahtu vispeldades, hakka tasapisi juurde valama kuuma piimasegu. Jaohaaval, sest vastasel juhul tõmbuvad munakollased tükki. Kui kogu vedelik on valatud, siis tõsta kogu segu pliidile ning kuumuta segu, kuni see pakseneb pisut. Seejärel lase massil täielikult jahtuda! Seejärel valmista juba jäätisemasinas jäätis: pane sügavkülmas seisnud anum masinasse, lülita see sisse ning hakka tasapisi juurde niristama jäätisesegu. Seejärel lase masinal jäätist valmistada - umbes 20-30 minuti pärast on jäätis valmis. Söö kohe, kui jäätis on veel parajalt pehme või lase vähemalt tunnike sügavkülmas külmuda.


Mõned soovitused:
*  Munakollastele lisa jäätisesegu rahulikult, ise korralikult vispeldades;
* Jäätisesegu peab enne jäätisemasinasse panemist olema täielikult jahtunud! Öeldakse, et jäätisemass ei saa kunagi olla üleliia külm;
* Valan tavaliselt jäätisesegu (enne masinasse panekut) eelnevalt sügavkülmas hoitud plekist kausikesse. See jahutab jäätisesegu kiiremini;
* Enne jäätise valmistamist peab jäätisemasina anumat eelnevalt sügavkülmutama. Mida rohkem, seda parem. Mina soovitan seda eelnevalt hoida sügavkülmas 24 tundi;
* Kui sügavkülmas on ruumi, siis seda anumat võibki sügavkülmas hoida, sest jäätiseisu korral on koheselt see siis võtta:)
* Alati enne söömist lase sügavkülmas olnud jäätisel 3-4 minutit toatemperatuuril seista. 
* Isetehtud jäätist söö ära vähemalt nädala jooksul, see on siis kõige värskem ning maitserikkam.

Mida teha nõrutatud pähklipuruga?
* Pähklipuru pistsin smuutijooki;
* Segasin sedasama pähklisegu ka hommikuse pudru sisse.

Mida teha munavalgetega?
* Mina lisan hommikupudrule 1-2 munavalget. Puder jääb ülimalt kohev ja siidine! Üks näide minu blogist: Munavalgetega kaerahelbepuder;
* Ma olen viimasel ajal üks suur omleti sööja. Ühest munast ning kahest (kergelt vahustatud) munavalgest saab ühe mõnusalt suure ja koheva omleti. Täidiseks pisut riivitud juustu ja pärmihellbeid:)
*No ja siis muidugi üks beseerull sobib samuti imehästi munavalgete ärakasutamiseks:)  

 
Auhinna on välja pannud Kaup24.

21. aprill 2017

Mia sünnipäevkoogike (9 kuud täis)!

Taas on aeg siia blogisse postitada ühe pisipreili mini-sünnipäeva koogiretsept. Sel korral oli Mia koogiga nüüd nii, et aega pisut nappis ning seepärast otsustasin minna kõige lihtsamat teed. See tähendab, et valmis Kass Arturi ainetel plikaliku moega magus maius. Tõepoolest ei kulu selle koogi valmistamisele üleliia aega. Kõik, kes Kass Arturit teinud on, need teavad. Ainult kuumutada, segada ning voilaaa... ongi valmis! Selleks, et kogu massist selline paras kuhi tekitada, siis leidsin köögikapist järsu ja kõrgete servadega metallsõela, kuhu siis kogu kamapallikestega segu tahenema panin. Kaunistuseks lõikasin valgest suhkrumassist välja krooni, millel lasin eelnevalt 2 päeva kuivada ja taheneda (lasin kroonil kuivada klaasi peal, et see ilusti kaardu jääks). Šokolaadiga koogi külge kinnitatud lillekesed on aga pärit Suhkrukunsti poest.


Lisaks koogile tegin seekord külalistele ka nö vahvlibaari ehk siis küpsetasin kuhja pontsakaid Belgia vahveid, millel kõrvale valikuna hulk erinevaid lisandeid - vaniljekaste, jäätised, šokolaadipuru, kaneelivõi, kohvisiirup, soolakaramellikaste, marjad, pähklipuru jne. Iga külaline sai niimoodi endale meelepärase vahvlikombo kokku panna. Tekitas täiesti elevust! 


Kui nüüd aga mõelda, siis 2 kooki on veel vaid jäänudki ning seejärel ongi 1 aasta täis. 1 AASTA!?!?! Kuhu see aeg nii kiirelt kaob? Aga eks seda küsimust küsivad vist kõik...

 
Mia teised sünnipäevakoogid leiad SIIT.

175 g võid
300 g iiriskomme
2pk (200 g) kamapalle
50 g (tumedat)šokolaadi

Kaunistuseks:
lilleõisi
sulatatud šokolaadi (lillekeste kinnitamiseks)

Tõsta ca 35 g kamapalle kaussi ning sega need kokku sulatatud šokolaadiga. 
Sulata või koos iiriskommidega madalal kuumusel ühtlaseks massiks, ise aeg-ajalt segades. Vala kuum segu ülejäänud kamapallidele ning sega nii, et kõik saaks iirise seguga kaetud. Tõsta saadud mass küpsetuspaberiga vooderdatud kõrgemate äärtega vormi/kaussi. Laota nö põhjaks peale šokolaadiga segatud kamapallid. Lase koogil jahedas taheneda vähemalt 3 tundi. 

Kinnita koogile lilled sulašokolaadiga. Kroon lõika koogile õhukeseks rullitud suhkrumassist ning lase sel vähemalt ööpäev taheneda.


13. aprill 2017

Keedetud kohupiimakook

Pühad on kohe-kohe ukse ees ning seetõttu ma arvan, et on üsna õige aeg jagada üht imelihtsat kohupiimakoogiretsepti. Selle retsepti leiab ka minu viimasest kokaraamatust "Küpsetamata koogid ehk lihtsadretseptid magusast koogimaailmast". Jah, see kook ei vaja küpsetamist, valmistamiseks on vaja kogu massi vaid keeta. Tegelikult on selle retsepti aluseks natukene klassikalist pashat ning pisut ka sõira - need olidki sellesama koogiretsepti inspiratsiooniks. See kook jääb mahlane, kohupiimale omaselt tihe ja kreemjas ning on kindlasti meelepärane kõikidele kohupiimakoogi austajatele.
PS!Valmistasin selle piklikku keeksivormi, kuid vabalt võid teha selle endale sobivasse vormi;)


Kogus: ca 8–10 tk

600 g vanilliga kohupiima
1 l piima
75 g võid
2 muna
100 g suhkrut
2 sl hakitud pähkleid
2 sl mandlilaaste
75 g tükeldatud marmelaadi

Hõõru kohupiim lahti, lisa piim ja kuumuta pliidil keskmisel kuumusel seni, kuni eraldub vadak (valkjaskollane vedelik). Seejärel nõruta kohupiimamass ja jäta veel paariks minutiks sõelale.
Sulata või, lisa nõrutatud kohupiimass ja kuumuta segades seni, kuni segu on ühtlane. Lisa segades ka munad ja suhkur. Kuumuta segades paar minutit. Tõsta pott pliidilt, lisa ülejäänud ained ning sega korralikult läbi. Tõsta segu küpsetuspaberiga kaetud keeksivormi ja lase jahedas järgmise päevani taheneda.

10. aprill 2017

Muredad tatraküpsised kanepiseemnetega. Gluteenivabad!

Tegin eile tatrajahust küpsiseid ning need said koheselt mu lemmikuks. Need küpsised vist tekitavad pisut sõltuvust, sest kui haarad esmalt ühe ....siis aga märkad juba üllatuslikult, et sööd tegelikult juba viiendat-kuuendat küpsist. Mulle meeldib tatrajahu ning tõenäoliselt on see üks põhjustest, miks need küpsised nii meelepärased on. Tatrajahul on nii mõnus pähkline maitse ning lisaboonusena on see gluteenivaba. Küpsised jäävad muredad, mitte üleliia, kuid siiski pigem sellised muredamad!

Lisaks kasutasin küpsiste valmistamisel kooritud kanepiseemneid. Kui leiva valmistamisel kasutan üldjuhul ikka koorimata seemneid, et leiba süües need kergelt hamba all krõmpsuvad, siis nende küpsiste valmistamisel olid kasutusel ikka kooritud kanepiseemned. Nende maitse on samuti küpsistes ülimalt hästi tunda ning sobivad tatrajahuga suurepäraselt. Kanepiseemnete puhul on tegemist ühe väärt toorainega. Minul on hetkel kasutusel Perfect Plant mahedad kanepiseemned. Lisan neid krooniks hommikusele juustupudrule või siis smuutijookidesse, salatit ja hommikuomletti kroonivad kanepiseemned samuti. Need seemned sisaldavad vähe süsivesikuid, samas peitub neis rohkelt valku ning sisaldavad asendamatuid aminohappeid. Kanepiseemneid soovitakse tarbida ka rasedatel ning rinnaga toitvatel emadel:) Niisiis aitab jutust ning alljärgnevalt üks ülimalt lihtne küpsiseretsept:


Kogus: ca 30-40 küpsist

2 dl tatrajahu
75 g kooritud kanepiseemneid
paar näpuotsatäit soola
1 tl küpsetuspulbrit
50 g võid, toasooja
75 g toorjuustu, toasooja
1 muna


Sega kuivained (ka seemned) omavahel. Lisa ülejäänud ained ning sõtku kätega ühtlaseks tainapalliks. Rulli tainas (kergelt tatrajahuga kaetud pinnal) lahti umbes 0,5-1cm paksuseks. Lõika tainast piklikud kangid. Küpseta 180 kraadi juures ca 20 minutit.


5. aprill 2017

Teistmoodi pokaalipasha ehk taljesõbralik kohupiimamaius.

Mulle tundub, et ma jõuan oma blogisse retseptipostitusi teha praegusel ajal tiba harvemini, kui sooviksin. Põhjuseks enamasti kevad, mis lihtsalt kutsub õue. Olgu-olgu - ilmad ei ole just ideaalsed, kuid kui päike vähekenegi pilve tagant paistab, siis poeb kevadetunne koheselt põue. Minu kevadist olekut näitavad ka lapsega jalutatud kilomeetrid, mis päev-päevalt aina pikemaks venivad. Lausa rõõm on praeguse päevavalgusega kaks korda jalutamas käia... ja nii need sammud ja kilomeetrid aina pikemaks venivadki. Ju see on üks põhjustest, miks ma ei jõua korralikult pilte töödelda ning retsepte korralikult arvutisse kirjutada. Tegelikult on mul neid häid pärleid lausa kuhjaga ootel ning kõik ootamas postitamist. Õnneks suutsin eile õigel ajal Delimano auhinnaloosi võitja välja kuulutada, mille võitja nimi on Delimano postituse kommentaarides.... ja tegelikult on üks lahe auhinnamäng veel ootel, millest äkki kirjutan juba järgmisel nädalal:)

Selles postituses särab uhkelt viimasel ajal populaarsust koguv proteiinirohke kohupiimadessert skyr. Mulle meeldib just maitsestamata variant, mida saan siis ise vastavalt oma maitsetele ja soovidele tuunida. Seekord oli mul mõtteis saabuvad munadepühad ning pasha. Sellest lähtuvalt valmistasin pasha ainetel ühe taolise magustoidu pokaali. See on vaba suhkrust ning pashale omasest vahukoorest ja võist. Selle asemel on röstitud pähklid, vaarikad, kuivatatud puuviljad ning kreemisust andvad munakollased. Lõpptulemus sai maitsev - hästi kreemjas ning piisava magususuega. Üldsegi mitte üleliia läila ning koorene, soovitan:)



Kogus: kolmele-neljale
Tähelepanekud:
Gluteenivaba
Ei sisalda täiendavalt suhkruid
Võid valmistada magustoidu päev enne serveerimist!

400 g maitsestamata proteiinidesserti skyr (Farmi)
2 munakollast
100 g kuivatatud puuvilju
50 g pähkleid, kergelt röstituna
näpuotsatäis kaneeli
soovi korral võid lisada 1 tl vanillisuhkrut
2 sl (külmutatud) vaarikaid
2 tl mett

Sega omavahel skyr ja munakollased. Haki kuivatatud puuviljad ja pähklid peenemaks ning lisa koos kaneeli (ja vanillisuhkruga) skyr´le. Seejärel purusta vaarikad meega ühtlaseks massiks ning lisa skyr-segule. Sega ühtlaseks ning jaota magustoit pokaalidesse. Lase desserdil enne serveerimist vähemalt paar tundi seista!