31. jaanuar 2018

Mooni-martsipanirullid (ilma PÄRMITA)!

Mõni aeg tagasi jagasin Naistelehe köögikülgedel ilma pärmita valmivat juustustritsli retsepti ning sellest ajast alates olen kasutanud selle retsepti järgi valminud tainast ka igasugu muude küpsetiste puhul. Suhkrukogusega olen mänginud vastavalt sellele, kas lõpptulemusena valmivad soolased või siis magusad küpsetised. Mis on selle tainaretsepti eelis? Esmalt muidugi see, et tainas valmib ilma pärmita. Tean, et paljud pelgavad pärmi kasutamist ning see on üks võimalustest ilma selleta edukalt kohevaid küpsetisi valmistada. Olen tihti kasutanud sarvesaiakeste tegemisel alati toimivat hapukooretainast, mille järgi valminud küpsetised jäävad kergelt võised ja tummised. Selle retsepti tulemusel on aga küpsetiste tekstuur pisut teistsugune, pisut kohevam ja õhulisem!


Nagu varasemalt ütlesin, saab selle tainaga valmistada nii magusaid kui ka soolaseid küpsetisi. Minul oli aga juba pikemat aega moonisaiakeste isu ning seepärast segasin täidiseks kokku võrdses koguses võid, mooniseemneid, martsipani ja tuhksuhkrut. Varusin pisut aega, et need komponendid segades ühtseks seguks läheks ning seejärel laotasin täidise väikeste tükikestena lahti rullitud tainale. Tükikestena laotamine on vajalik seetõttu, et ühtse suure kamakana seda tainale asetades on raske mooonisegu hapral tainal laiali rullida.


Lõpptulemusena valmivad imelihtsalt maitsvad saiakesed, mida on kergitatud vaid soodaga. Maitsevad ülimalt hästi ning loomulikult on need kõige paremad siis, kui küpsetised on ahjust tulduna pisut jahtuda saanud. Liialt kuumana rändavad maitsed veel ringi ning seetõttu on soovitav siiski pisut saiakeste jahtumist oodata. Aga kohe, kui šokolaadiglasuur on peale niristatud, võib maiustama hakata!
PS! Selle taina võid vabalt ka eelmisel päeval valmis teha, et siis järgmisel hommikul sellest värskeid küpsetisi vorpida:)



Kogus: 12 tk

250 g keefiri
1 muna
0,5 tl soola
75 g suhkrut
375g-400 g jahu
1 tl soodat
50 g toasooja võid


Täidis:
50 g toasooja võid
50 g mooniseemneid
50 g tuhksuhkrut
50 g martsipani, väikeste tükikestena


Lisaks:
2 sl mooniseemneid (täidisele)
50 g valget šokolaadi


Sega omavahel keefir, muna, sool ja suhkur. Lisa jahu ja sooda ning sega ühtlaseks. Kõige viimasena sõtku kätega juurde või. Kui tainas jääb pisut kleepuv, siis lisa veidi jahu. Valminus tainas aseta külmkappi ca 15 minutiks. Seejärel rulli jahusel pinnal tainas õhukeseks ruuduks (35cmx35cm).

Pane täidise komponendid kaussi ning sega lusikaga seni, kuni saad ühtlase segu. Seejärel tõsta segu väikeste tükkidena lahti rullitud tainale ning määri täidis laiali. Raputa peale veel täiendavalt 2 sl mooniseemneid ning rulli tainas kokku. Lõika rullist 12 viilu ning laota need ahjuplaadile. Küpseta 200 kraadi juures 15-20 minutit.

Küpsenud saiakesed pritsi õle kergelt veega, ning lase siis rätiku all jahtuda. Seejärel kasta üle vesivannil sulatatud valge šokolaadiga. 





27. jaanuar 2018

Üks teade ja üks lihtsasti valmiv pesto-piimasupp

Esmalt muidugi teade! Ma ei tea, kas te olete märganud, aga selle blogi paremasse nurka on ilmunud üks FB-kastike ning sellega seoses võin nüüd valjult hõigata, et see toidublogi leidis lõpuks tee ka Facebooki. Seega, olete kõik oodatud liituma facebookis kokkama-lehega siin: Kokkama - Ragne Värk. Püüan jagada seal infot oma tegemistest, köögikatsetustest ning loomulikult hoian kursis uute retseptidega! Olete kõik oodatud.

Nüüd liigume aga ühe äärmiselt mõnusa supiretsepti juurde. Selle retsepti puhul on tegelikult tegemist klassikalise piimasupiga, mida siis on kergelt täiustatud suitsukana ja pestoga. Olen nimelt viimasel ajal lausa sõltuvuses, kui mõnda kooresemasse või tummisemasse suppi on lisatud suitsukana. See lisab supile mõnusalt omapärast mekki. Samuti lisasin supile pestot, mis traditsioonilise olemusega piimaspiga lausa imesid tegi. Seda suppi sõid ka minu lapsed, kes on muidugi suured piimasupi asutajad. Samas ehk meeldib see toit ka nendele lastele, kelle lemmikute hulka piimasupid väga ei kuulu:) See supp on gluteenivaba! Makarone, siit supist ei leia, kuid alati võib retseptiga mängida ning vastavalt oma soovidele meelepäraseid lisandeid lisada.
Retsept ilmus ka 3.01.18 Naistelehes!


Mitmele: kahele
Aeg: 15 minutit

125 g suitsukanaliha
2 dl puljongit
4 dl piima
1 sl pestot
näpuotsatäis jahvatatud musta pipart

Haki suitsukana hästi peeneks. Pane kõik komponendid potti ning kuumuta madalal kuumusel kuni keemiseni (ära keema lase). Seejärel alanda kuumus miinimumini ning lase vaiksel tulel veel valmida 3-4 minutit. Serveeri!

23. jaanuar 2018

Karamelllitäidisega võiroosid (vaid neljast komponendist)



Eelmise nädala Naistelehes (17.01.18) jagasin ma köögilehekülgedel magustoitude retsepte, mis valmivad vaid neljast komponendist. Imamaitsvad küpsised, tummine šokolaadikook ja magusad pirukad olid just need, mille retsepte võis ajakirjast näha. Neljast komponendist võib tegelikult valmida nii palju põnevaid asju! Üheks retseptiks olidki needsamad võiroosid, mis maitsevad pisut nostalgiliselt, sisaldades täidisena karamellist kondenspiima, õunu ning kaneeli. Ju see kombo tekitabki sellise mõnusa nostalgilise olemuse kogu küpsetisele ning paha-aimamatult paneb käe haarama veel teisegi piruka järele.... Selle retsepti inspiratsioon pärineb tegelikult juba varasemalt siin blogis jagatud lihtsalt valmivate suitsukanatäidisega võirooside retseptil . Soolasele pirukale vahelduseks on seekord aga magusamat sorti küpsetisised. Minule meeldivad nad pigem pisut jahtununa kui ahjusoojalt, sest nii on maitsed ühtlustunud. Koos tassikese teega - imehea!


Mitmele: 10 tk
Aeg: 25 min

500 g külmutatud pärmi-lehttainast
200 g õuna
150 g kondenspiima karamelliga
1 tl kaneeli

Kui kasutad valmisrullitud tainast, laota see lihtsalt lauale (vastasel juhul, rulli tainas ca 0,5cm paksuseks). Lõika tainas pikkupidi pooleks ning risti viieks, et tekiks 10 ruudukest.
Koori õun(ad) ning tükelda väikesteks tükkideks. Määri kondenspiim tainaruutudele, laota peale õunatükid ning raputa üle kaneeliga. Saiakeste vormimiseks suru nurgad tainaruudu keskele. Tekkinud uued tainaruudu nurgad suru uuesti tugevasti keskele kokku. Aseta volditud tainaruudud ahjuplaadile (soovi korral võid neid pealt lahtiklopitud munaga määrida)  ning küpseta 200 kraadi juures 15-20 minutit.

19. jaanuar 2018

Väga maitsev koriandrihummus

Kõik koriandri austajad - siin on nüüd midagi teile! Koriander on imeline maitsetaim ning üldjuhul seda kas vihatake või armastatakse. Mina kuulun otseloomulikult nende viimaste hulka. Koriander on suurepärane ja seepärast ei saa ka minu hummus koriandrist kuidagi puutumatuna jääda. Võin öelda, et see ürt sobib hummusega kaussi jagama kohe kindlasti. Muidugi võimutseb sellisel juhul maitsena meeldivalt koriander, kuid samas on tunda  ka hummusele omast vürtsköömet. Hummusel on peamiselt üks retsept, kuid sellesse lisatavate lisanditega võib mängida täpselt oma isude järgi. Minule maitseb väga näiteks röstitud porganditega hummus, kuhu lisatud pisut ka suitsust paprikat. Loomulikult ei saa kuidagi mööda ka peedihummusest. Seesugune määre sobib imehästi igasugu saia-leivaga, riisigalettide ja näkileibadega samuti. Lisaks sobib hästi dipikastmena porganditele, kurkidele ja muule värskele kraamile!


Mõned soovitused/selgitused enne, kui retsepti juurde jõuate:
* Tahhiinit mina ei kasutanud (otsa sai:)), selle asemel suristasin määrdesse hoopis päevalilleseemneid. Päevalilleseemnete asemel on väga sobivad ka seesamiseemned!
*Kui küüslaugu tugevat mekki kardate, siis kuumutage see pannil eelnevalt kergelt läbi. Nii on lõpptulemus mahedam, kuid kui kohe üldse küüslauku ei soovi, siis jätke see lihtsalt retseptist välja.
*Oliiviõli täpset kogust ei oska ma öelda, kuid ärge sellega koonerdage. Lisage seda niipalju, kuni saate sobiva tekstuuri. Muidugi ärge unustage seda ka pisut hummusele peale piserdada serveerimisel!
*Oliiviõli puhul ärge allahindlusi tehke ning kasutage hummuse valmistamiseks oma lemmikõli. Minu lemmikuks on kindlasti äärmiselt pehme ja mõnusa maitsega ISUL-oliiviõli.
* Hummus säilib külmkapis hoides värskena ca 3 päeva!
*Kindlasti pese kikerherned enne kasutamist korralikult voolava vee all läbi! See kikerhernevedelik ei ole üldse nii tore ja puhas asi.


1 küüslauguküüs
1 prk (425ml) kikerherneid
3 sl päevalilleseemneid
1 laimi pressitud mahl
ca 5-10 sl oliiviõli
1 tl (kuhjaga) vürtsköömneid
kimbuke värsket koriandrit
soola, pipart

Viiluta küüslauguküüs ning kuumuta see pannil kergelt pehmeks. Seejärel pane kõik ained blenderisse ning vurista kõik ühtlaseks seguks, maitsesta. Vajadusel lisa täiendavalt oliiviõli.

Retsept valmis koostöös ISULiga.
NB! Kui selle toote vastu tekkis huvi, siis isul.ee veebipoes on 22-24.01.18 kõik kaubad kuni -20% soodsamad. 
Muul ajal on võimalik soetada seda oliiviõli aga -10% soodsamalt, kui märgite ostmisel sooduskoodina ära "RAGNE". 

16. jaanuar 2018

Kodune hapukoorejäätis soolapähklite, keedetud kondenspiima ja šokolaaditükkidega!

Kui ma ise jäätist teen, siis on mu lemmikuteks üldjuhul hapukoore põhjal valmistatud kodused jäätised. Seda esmalt muidugi seetõttu, et selline jäätis valmib tõepoolest hetkega. Põhimõtteliselt vaid kokkusegamisvaev ning seejärel teeb kogu töö ära jäätisemasin. Hapukoorejäätised valmivad siiski vaid jäätisemasinaga ning ilma selleta ei ole lõpptulemus kaugeltki nii kohev, nii pehme ja nii siidjas. Seetõttu meetod, kus jäätisemass sügavkülma panna ning seda aeg-ajalt segamas käia, siinkohal ei toimi. Kui klassikaline jäätisesegu valmib munadest ja koorest, mida on vaja eelnevalt kuumutada, siis hapukoorejäätise puhul jääb see kuumutamise vaev ära. Samuti ei sisalda jäätis muna! Ja maitsetega saad ka mängida - lisa rohkelt lisandeid (nagu see jäätis) või valmista hoopis sidruni-, või šokolaadi- või pähklijäätist või .... ühesõnaga lisa segusse kõike, mida hing ihaldab! Ka sellest blogist võid leida juba nii mõnegi maitsva hapukoorejäätise: näiteks šokolaadikreemijäätis või siis imeline vaarika-hapukoorejäätis.

 

Igatahes soovitan erinevate hapukoorejäätistega katsetada. Selle jäätise puhul olen inspiratsiooni saanud pisut Snickersi šokolaadist. Lõpptulemus sellega  küll väga palju ei sarnane, külll aga toimivad kõik maitsed imepäraselt kokku (üllatus-üllatus:)). Tegemist on sellise mõnusa segadikuga, natuke nö Ben&Jerry stiilis jäätis. 
Tahtsin jäätisele lisada ka natuke šokolaadi. Kuum sulatatud šokolaad jäi kohe mängust välja, kuna see oleks lõpptulemusena kogu tekstuuri ära rikkunud. Seetõttu lasin šokolaadidel esmalt veidikese rõõsa koorega ühtlaseks sulada ning seejärel jahutasin kogu segu täielikult. Hiljem jäätise valmistamisel niristasin šokolaadisegu jäätisesse juurde. Kõik toimis hästi - ebameeldivaid jääkristalle ei tekkinud ning samas jäi jäätis kergelt šokolaadine. No ja siis liitusid veel soolapähklid, šokolaaditüide ja keedetud kondenspiim. 2 viimast komponenti segasin jäätisesse vahetult enne sügavkülma minemist. Nii jäi see jäätisesse mõnusate viirudena ega segunenud täielikult kogu massiga. Imehea!

3 dl vahukoor
300 g hapukoort
25 g tuhksuhkrut
1 sl keedetud kondenspiima (või karamelli kondenspiima)
75 g piimašokolaadi

Lisandiks:
75 g keedetud kondenspiima (või karamelli kondenspiima)
50 g soolapähkleid
50 g piimašokolaadi, hakituna

Esmalt kuumuta 1 dl vahukoort keemiseni, lisa šokolaaditükid (75g) ning lase neil sulada. Seejärel sega vahukooresegu ühtlaseks ning lase jahedas täielikult jahtuda.

Seejärel sega omavahel hapukoor, tuhksuhkur ja kondenspiim. Lisa segades juurde ülejäänud vahukoor. Pista segu jäätisemasinasse ning lase jäätisel valmida, olenevalt masinast võtab see aega umbes 25-35 min. 10 minutit enne jäätise valmimist vala jäätisemasinasse juurde ka eelnevalt valmistatud vahukoore-šokolaadisegu ning lase jäätisemassiga seguneda. Seejärel lisa juurde hakitud soolapähklid. Lülita masin välja ning pane jäätisesegu säilituskarpi, lisa lisandiks mõeldud hakitud piimašokolaad ja kondenspiim ning sega need jäätisesse nii, et jääks massi nii suuremaid kui ka väiksemaid kondenspiimatriipe. Lase sügavkülmas taheneda kuni serveerimiseni.

14. jaanuar 2018

Pilvesaiad ehk Oopsie saiakesed


Seda retsepti olen ma juba üsna mitmes kohas jaganud... peale selle toidublogi. Niisiis on nüüd see viga parandatud. Mina kutsun neid pilvesaiakesteks, kuna need on sellised mõnusalt õhulised lamesaiad, mis seest pisut täidlased. Nende küpsetiste kasuks räägib päris mitu positiivset omadust - neid on äärmiselt lihtne valmistada, need valmivad vaid neljast komponendist, need on gluteenivabad ning maitsevad nii hästi. Natuke meenutavad mulle ka kergelt soolakaid (pehmeid) küpsiseid, millega hea vahel maiustada. Hea on neid tarbida ära kolme päeva jooksul peale valmistamist, kuna just siis on need kõige mahlasemad ja värskemad.

Nagu mainisin, siis sobivad need niisama söömiseks küpsiste asemel, kuid sobivad hästi ka asendama klassikalist saia. Retsept ilmus ka 10.01.18 Naistelehes.

Mitmele: 10-12 saiakest
Aeg: 35 min
Muu: Gluteenivabad!

3 muna, toasooja
0,5 tl soola
120 g toorjuustu, toasooja
1 tl küpsetupulbrit

Eralda munavalged –kollastest. Vahusta munavalged soolaga tugevaks vahuks. Sega kokku toorjuust, munakollased ja küpsetuspulber.  Vajadusel võid appi võtta mikseri. Seejärel segage lusikaga segades ettevaatlikult juurde munavalgevaht. Väldi ülesegamist, kuna nii võib vajalik õhk tainast väljuda. Aseta pisikesed tainakuhjad küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning küpseta 150 kraadi juures 20-30 minutit ehk seni, kuni pirukad on kuldsed.

12. jaanuar 2018

Hommikusöögikohtadest Pärnus ning hommikune marja-kookoskohupiim kaerahelvestega!

Kui Tallinnas soovid hommikusel ajal kuskile hommikusööki minna söömaa, siis on toidukohtade valik enamasti suur. Pärnus see-eest võib vaid ühe käe sõrmedel üles lugeda kohad, mis teevad oma uksed varajastele ärkajatele enne üheksat lahti. Nii on ning ega ka suve poole selliste hommikusöögikohtade valik väga ei laiene. Sellest väikesest valikust valid ju omakorda oma lemmikud välja. Minule meeldis kunagi väga Supelsakstes hommikuid alustada, mis avas oma uksed argipäeviti kell pool üheksa. Neid "Supelsakste hommikuid" ei juhtunud nüüd küll igasse nädalasse, kuid siiski püüdsin selliseid päevi vastavalt aja olemasolule korraldada meeldivalt tihti. Nii mõnus oli astuda väikesesse puumajja - tummised kohvi- ja küpsetistelähnad sind teretamas. Sel hooajal on aga teistmoodi ning seesama kohvik avab uksed alles lõunatajatele kell 11.30. Niisiis, kuhu Pärnus hommikusöögile minna? Minul isiklikult on välja pakkuda vaid 2 kohta. Esimest olen ka varasemalt siin blogis maininud ning endiselt kiidan nende kohevat singi-juustuomletti ning parimaid lihapirukaid linnas. Tegemist on Endla teatri kohvikuga, mis ootab hommikusööjaid alates 8.30st. Teine koht on aga pisut uuem ning alustas tegutsemist vähem kui aasta aega tagasi. Selle ajaga tundub aga see kohvikuke paljude lemmikuks saanud. Tegemist on Aara kohvikuga, mis asub pisikeses kivimajas Riia maanteel. Tunnete selle koha ära erkpunaste uste järgi! (See asub minu kodule väga-väga lähedal, õigemini paralleel-tänaval). Kõiki varajasi ärkajaid ootab see koht hommikusöökide ja värskete pirukate-saiakeste ning kookidega juba kella seitsmest! See on äärmiselt armas pisike kohvikuke, kus müüakse näiteks ilmatuma häid vaarakuid;) Ja selliste soovitustega valik piirdubki... Ahjaa, Pärnu Kalamakaja kohvikus pakutakse ka ju hommikusööki, kuid kahjuks avab see oma uksed alles kell 10.00.



Nüüd aga räägin isetehtud hommikusöökidest. Minu lemmikuks on loomulikult hommikupuder. Üldiselt armastan kaerahelbeputru, kuid viimasel ajal olen riisipudrust pisut sõltuvuses, mille peale kuhjan pisut mango- ja maasikapüreed ja väike killuke Geisha šokolaadi. Kõlab ju hästi? Maitse on veel imelisem! Kui eelmine päev olen leiba küpsetanud, siis loomulikult ei saa järgmine hommik värske leivata mööduda. Mõni hommik kuulub aga jogurtile või maitsestamata kohupiimale. Viimast retsepti jagan ka alljärgnevalt! Islandi kohupiim ehk Skyr ehk proteiinidessert (heal lapsel mitu nime:)) on täpselt nii toitev, et pead ilusti lõunasöögini vastu. Skyr on maitsestamata kohupiim, tänu millele saad seda kostitada täpselt nii, nagu ise soovid, meisterdada selle täpselt nii magusaks, nagu hing ihaldab ning lisada täienduseks nii palju lisandeid, kui ise soovid!

Kogus: kolmele
Valmistamisaeg: 5 minutit

4 sl külmutatud marju
4 sl kaerahelbeid
4 sl soolapähkleid, hakituna
näpuotsatäis kaneeli
4 sl kookoshelbeid
400 g skyr´i ehk Islandi kohupiima (Farmi)
pisut vedelamat mett (peale)

Võta marjad toatemperatuurile sulama. Samal ajal rösti kaerahelbed soolapähklitega kuival kuumal pannil kuldseks, sega juurde kaneel. Suru marjad ja kookoshelbed kahvliga kergelt katki ning sega kokku skyr´ga. Jaga saadud segu kaussidesse, raputa peale röstitud kaerahelbed (võid pisut ka desserdi sisse segada). Nirista peale mesi ning serveeri.

9. jaanuar 2018

Suitsukanapasta kitsejuustu ja wakame-vetika salatiga

Üldiselt ma väga palju pastaretsepte ei jaga. Miks? Sellepärast, et selliste toitudega kaasneb pigem selline loominguline tegevus, mis täpset retsepti ei vaja. Valmistan üldjuhul pasta vastavalt isule või siis selle järgi, mida parasjagu külmkapis leidumas ning mis ärakasutamist vajab.
Vahel eelistan lihtsat sidrunipastat, vahel mõnusat koorest pastarooga. Viimase puhul on kaks võimalust: kas kasutan rammusat koort või siis tekitan sarnase olemuse hoopis püreestatud kodujuustu abil. Viimane on muidugi oluliselt lahjem ja kergem variant. Tõsi, lõpptulemusena ei jää pastaroog nii kreemjas kui näiteks kohvi- või vahukoort kasutades, kuid siiski piisavalt kreemjas. Tegelikult toimin sedamoodi üsna tihti ning kellele olen soovitanud on samuti kiitnud. Ühe seesuguse idee leiab siitsamast blogist: gluteenivaba kanapasta.


Siin retseptis annab aga pisut kreemisema olemuse kitsejuust. See pastaretsept on äärmiselt lihtne, ei nõua rohkelt komponente, kuid samas kõik retseptis olevad komponendid on kõik äärmiselt vajalikud mõnusa lõpptulemuse saavutamiseks. Kasuta tavalisi või täisteraspagette või hoopis gluteenita pastat!
Retsept ilmus mõni aeg tagasi ka linnulihablogis.

300 g täisteraspagette
soola
300 g suitsutatud broilerikintsuliha, hakituna
4 sl wakame-vetika salatit
4 sl pehmet kitsejuustu

Serveerimiseks: parmesani juustu, musta pipart, oliiviõli.

Pane spagetid soolaga maitsestatud keevasse vette ning keeda kuni see on pehme, aga siiski kergelt krõmps. Nõruta. Lisa spagettidele koheselt segades juurde ülejäänud komponendid. 

Serveeri koos parmesani, oliiviõli ja pipraga.


LinkWithin

Related Posts with Thumbnails