30. september 2021

Mutiaugukook ehk banaani-vahukoorekook

Mul on suur rõõm teatada, et eile pärjati Tallinna Toidumessil minu koogiraamat "Minu magus köök. Koogid - lihtsad ja küpsetamata" tiitliga Aasta Kokaraamat 2021. See on nii äge, kui sinu enda tehtud raamatuke sellise tunnustuse pälvib. Kolmas trükk on veel raamatupoodides müügil ning selle leiab nii Apollo kui ka Rahva Raamat raamatupoodidest. Ka Suur Eesti Raamatuklubis on minu koogiraamat müügil.

Võidu puhul on igati sobiv pakkuda kooki. Sellele toidublogile kohaselt pakun kooki virtuaalselt. See-eest on aga tegemist ühe äärmiselt lihtsa, mahlase ja maitsva koogiga, mis nimest lähtudes on pisut muttide tekitatud mullakuhjade sarnane. See retsept ilmus sel kevadel ajakirjas Naisteleht, kus ma köögitoimetajana töötan. Jagasin seda retsepti suve alguses ka oma instagramis, kuid kohe kindlasti väärib see lihtne koogike kohta ka siin blogis. Seega soovin rohkelt magusaid elamusi ja ahvatlevaid maitseelamusi!

Tainas:
75 g toasooja võid
125 g suhkrut
150 g nisujahu
1 tl küpsetuspulbrit
3 sl naturaalset kakaopulbrit
2 muna
75 ml piima
2 sl hapukoort

Kate:
1-2 banaani
2 dl rõõska koort (35%)
200 g toasooja toorjuustu
3 sl tuhksuhkrut
1 tl vanillisuhkrut


Taina valmistamiseks pane kõik komponendid järgemööda kaussi ning sega ühtlaseks tainaks. Tõsta tainas võiga määritud lahtikäivasse koogivormi (Ø22-24cm) ning silu pealt ühtlaseks. Küpseta 170 kraadi juures 30-40 minutit. Lase koogil täielikult jahtuda.

Tõsta jahtunud kook tagasi vormi, tee koogile sisse auk ning uurista lusikaga koogisisu välja. Viiluta banaan(id) ning täida nendega eelnevalt tekitatud auk.

Katte valmistamiseks vahusta koor tugevaks vahuks. Sega toorjuust kausis lahti ning lisa segades suhkrud. Seejärel sega ettevaatlikult juurde vahustatud koor. Kata kook vahukooreseguga, tekitades koogile kaarja kuhja. Eelnevalt väljakaabitud koogisisu murenda käte vahel peenikeseks puruks ning kata sellega kook. Tõsta maius külmkappi tahenema vähemalt 3 tunniks. 

 Üks pildike eilsest: Aasta Kokaraamat 2021. Foto: Tallinna Toidumess

22. september 2021

Tummine kõrvitsahautis kikerhernestega

Kes meist ei armastaks sügishooajal tummiseid ja soojendavaid hautiseid! Seesama lihtsalt valmiv kõrvitsaroog on ideaalne sügise tervituseks ning hea kaaslane terve jaheda hooaja. See on toitev ning ilma lihata valmiv roog, mis kergelt tšilline. 

Kõrvitsahautis vajab valmistamiseks kindlasti puljongit, minul oli kasutusel Herbamare ökoloogiline ürdipuljongi kontsentraat (vegan!). See on ideaalne kasutamiseks just hautistes, aga sobib hästi ka erinevate kastmete, karriroogade või suppide valmistamiseks. Antud sarjas on saadaval ka vähendatud soolasisaldusega ürdipuljong neile, kes soovivad toiduvalmistamisel vähendada soolasisaldust või timmida maitseid soola arvelt just teiste maitsetega. Küll aga pean tõdema, et ka Herbemare klassikaline ürdipuljongi kontsentraat ei ole üleliia soolane ning isegi meeldivalt mahe võrreldes teiste taoliste toodetega. 

Selle toidu teeb eriti väärtuslikuks veel see, et tegelikult võib see hautis olla ka n-ö külmkapitühjendusroog .... ehk siis valmista see toit sellest, mis kapis parasjagu ärakasutamist vajab. Nii saad roa valmistamisel edukalt kasutada ära õnnetud porgandid, viimased kartulid, närtsima hakkava salatirohelise või parmesanitüki. Lihtsalt vaata avatud pilguga kapis ringi ning kasuta kõik kavalalt ära!

Kogus: 4le
Valmistamisaeg: 35 minutit

1 sibul
2 küüslauguküünt
2 varsselleri vart
0,5 tšillikauna
jupp ingverit
2 suuremat porgandit
350 g kõrvitsat (puhastatud ja kooritud kogus)
200 g suvikõrvitsat
1 sl võid
1 tl köömneid
2 tl paprikapulbrit
1 purk purustatud tomateid
1 purk kikerherneid
5 dl pujongit (ehk 2 tl Herbamare ürdipuljongi kontsentraati ja 5 dl vett)
suur peotäis spinatilehti
3 sl riivitud parmesani
soola, pipart

Serveerimiseks:
värsket koriandrit ja parmesani


Viiluta sibul, tükelda küüslauguküüs, varsseller, tšilli, ingver, porgandid, kõrvits ja suvikõrvits. Kuumuta potis või ning prae sibulaviilud selles klaasjaks. Lisa ülejäänud köögiviljad, seejärel sega juurde köömned ja paprikapulber. Kuumuta läbi, lisa purustatud tomatid, kikerherned ja puljong Sega läbi, maitsesta ning lase haududa 20-30 minutit ehk kuni köögiviljade pehmenemiseni. Sega juurde spinatilehed ja parmesan, maitsesta lõplikult ning serveeri!

Postitus valmis koostöös A.Vogeli Loodustoodetega.

Tooted on saadaval: Selverites, Tallinna ja Tartu Kaubamaja Toidumaailmas, Delice kauplustes ja erinevates loodustoodete poodides.


6. september 2021

Kodune marjakeeks

Keeksiretsepte on siia blogisse tekkinud juba omajagu, kuid seda ka põhjusega - keeksid lihtsalt on nii maitsvad, mis parimad nii tassikese tee, kohvi või klaasi piimaga. Need on lihtsad olemusega küpsetised, kuid samas ka väga erilised. Siin on üks keeksiretsept, mille järgi suvisel ajal korduvalt sai külalisi ühe maitsva küpsetisega rõõmustatud. See keeks ei ole aga mitte vaid suvehooajal sobiv, sest ka talvel võib marjakeeksi valmistada. See aga eeldab pisikest sügavkülmavaru suvemarjade näol. Pea aga meeles, et külmutatud marju kasutades ära neid kindlasti eelnevalt üles sulata, sest muidu muutub keeks seest nätskemaks, kui tegelikult vaja on!



Valmistamisaeg: 20 min + küpsemisaeg
Kogus: keeksist piisab umbes 8-10le sööjale

200 g toasooja toorjuustu
200 g toasooja võid
200 g suhkrut
3 muna
200 g nisujahu
1 tl küpsetuspulbrit
1 tl vanillisuhkrut
näpuotsatäis soola
200 g marju (mustikaid, vaarikad, põldmarju vms)
75 g (Kreeka) pähkleid, hakituna


Vahusta omavahel toorjuust, või ja suhkur. Lisa ükshaaval munad. Seejärel lisa segades omavahel segatud kuivained. Kõige viimasena lisa tainasse marjad ja pähklid. Tõsta tainas võiga määritud ümmargusse keeksivormi ning küpseta 200 kraadi juures 50-60 min.

Kui soovid valmistada šokolaadikatet, siis kuumuta 50 ml vahukoort potis keemiseni, lisa 100 g šokolaaditükke ning lase neil sulada. Sega ühtlaseks, vajadusel lisa värviandmiseks peedimahla!


1. september 2021

Nostalgia! Kohupiimasaiad mustikatega

Ahjus küpsetatud kohupiimasaiad on minu jaoks ehe nostalgia. Need maitsevad nii lihtsasti, aga oma olemuselt on need kuidagi eriti erilised. Ma arvan, et seesugustes ahjus küpsetatud kohupiimasaiakestes ei pea keegi pettuma ja olen kindel, et suur osa on nendega vähemalt lapsepõlves maiustanud!

Sellise maiuse valmistamine on imelihtne, aga ka kõige tavalisemate kohupiimasaiakeste juures võib leiduda paar lihtsat nippi, mis lõpptulemuse veelgi maitsvamaks muudavad. Kusjuures, mul on just varuks paar soovitust, mida soovitan katsetada. Esmalt soovitan kindlasti saiaviilude mõlemad pooled määrida kokku võiga ning need pannil eelnevalt läbi küpsetada. Nii ei jää sai kuiv, vaid vastupidi - tänu sellele vaheetapile jäävad saiaviilud eriti mahlased ja võised. Teise nipina soovitan kohupiimatäidisesse lisada pisut peeneks riivitud halvaad (juhul muidugi, kui halvaasõber oled), mis sobib kogu nende saiade olemusega eriti hästi kokku! 

Saiana soovitan kasutada viilutamata saia, nii saad lõigata pisut paksema viilu. Üldjuhul on viilutatud saiad sedasorti magustoidu valmistamiseks pisut liiga õhukesed, vähemalt minu arvates:)

Kui Sul huvi, kuidas see retsept valmib, siis näed minu instagramist ka nende mustikasaiade valmistamise videoretsepti: vaatamiseks vajuta siia!

Kui aga videoretsepti ei vaja (kuigi soovitan seda vaadata:)), siis retseptiõpetus on kohe siin all!

Valmistamisaeg: 15 min
Kogus:4 (kui kasutad väiksemaid saiaviilusid, siis saab suurema koguse)

200 g kohupiima (vanilliga)
2 sl suhkrut
2 sl halvaad, riivituna või murendatuna
1 muna
4 sl mustikaid
4 (suuremat) saiaviilu
4 sl toasooja võid

Sega omavahel kohupiim ja suhkur. Lisa halvaa, muna ja seejärel 2 sl mustikaid (vahepeal võid ka segada). Sega komponendid kergelt omavahel segamini.

Määri saiaviilud mõlemalt poolt võiga ning prae pannil (mõlemalt poolt) kuldpruuniks. Tõsta saiadele kohupiimasegu, lisa kõige peale ülejäänud mustikad. Küpseta saiasid (ülalt küpsetusrežiimil) 175 kraadi juures ca 5-10 ehk seni kuni kohupiim on ilusti küpsenud.